Hajtómű javítás II.

Vannak olyan esetek, amikor egy vállalkozásnak a saját veszteségére kell olyan döntést hozni, mely az ügyfele érdekeit tartja szem előtt. Tapasztalataink szerint a fogaskerék hajtóművek javításában sűrűn előfordul ilyen eset. Az esetek fő jellemzője, hogy a javítandó fődarab szakszerű javítása többe kerül mint az új fődarab (hajtómű).

Cégünket meglehetősen sűrűn keresik meg ügyfelek sérült fogaskerék hajtómű javítással. A legtöbb esetben ez pénteken délután, hosszú hétvége előtti utolsó munkanapon, vagy rosszabb esetben hétvégén, vagy több napos ünnep alatt történik. Ügyfeleink sokszor értetlenül állnak amikor tájékoztatjuk Őket, hogy a hajtóművük olyan sérülést szenvedett, melynek javítási költségei megközelítik, rosszabb esetben meghaladják egy azonos, vagy kiváltó új hajtómű árát. Hogy ennek okát megértsük, először a szakszerű javítás fogalmát kell tisztázni.

Szakszerű javításnak azt a műveletsort nevezzük, amikor a javítást követően annak tárgyát képező alkatrész, vagy szerelési egység élettartama eléri, vagy meghaladja a gyári új alkatrész vagy szerelési egységét.

Ezt értelemszerűen csak minőségi anyagokkal és megfelelő eszközökkel lehet elérni. A fogaskerék hajtóművek javításánál a legkényesebb a sérült, tönkrement fogazott alkatrészek (fogaskerekek, fogazott tengelyek) pótlása. A nagy hajtóműgyártók rendszeres gyártmányfrissítése következménye, hogy a 15 évnél régebbi gyártmányokhoz már nem gyártanak ilyen alkatrészeket. Ekkor találkozunk az első logisztikai nehézséggel. Bár több gyártó kapacitás is kínálkozik, de ha azokat mérnöki szemmel megvizsgáljuk, akkor már ez a szám jelentősen csökken. Sajnos az Üzemeltetők ezt nem szokták figyelembe venni, a legrövidebb határidőt és a legolcsóbb ajánlatot tevő a befutó. Azonban aki profi az így tesz és a következő lépésben a határidőt és az árat figyelembe veszi, akkor tovább szűkülő a kínálattal találkozik. Tapasztalataim szerint az “olcsó ár és rövid határidő” ritkán hoz kielégítő eredményt.

Hogy miért annak egyszerű a magyarázata:

  • Először is a gyártandó fogaskerék pároshoz el kell végezni a szükséges fogaskerék rekonstrukciós számításokat, méretezéseket gyártás tervezést. Ehhez nagyon komoly mérnöki és mérési és technológiai háttér szükséges, ami értelemszerűen költséges.
  • A fogaskerék rekonstrukció tervezés nagyon komoly mérnöki és technikai felkészültséget igényel.
  • Az egyedi tervezést követően következhet az egyedi gyártás, mely természetesen sokkal költségesebb mint a 100000 db-os sorozatgyártás.
  • Értelemszerű, hogy a határidő sem hasonlítható a raktári polcról történő kiszolgálással, hiszen be kell szerezni a kismennyiségű anyagot, rosszabb esetben az egyedi gyártásban kovácsoltatni kell. A legtöbb fogazott alkatrész gyártása hőkezelést igényel, ez tovább nyújtja a határidőt.
  • A végeredmény: a megfelelő jó minőségű fogazott alkatrész beszerzési ideje hosszú, ára magas.

Ezzel szemben néhányan gyorsan és látszólag olcsón gyártanak, ám a végeredmény korántsem ilyen egyszerű:

  • Adott esetben a fogaskerék gyártás alapvető szabályait sem tartják be, erről regényeket lehetne írni. Több olyan gyártóval találkoztam, aki szinte mindennemű számítás nélkül “képes” volt egy törött minta utáni fogaskerék rekonstrukcióra. Olyan fogalmak mint például a többfogméret, tengelytáv, nem szabványos fogazat, sokaknak teljesen ismeretlen.
  • Az alkalmazott anyag minősége közel sem éri el a szükséges minőséget.
  • A gyártási körülmények következtében a végeredmény általában használhatatlan alkatrészt eredményez.
  • Ha szerencsénk van akkor esetleg a rövid határidő azért teljesül…

Mikor gazdaságos tehát egy hajtómű javítása?

  • Lehetőleg még a fogtörés előtt, ekkor a teljes csapágyazás és tömítéskészlet cseréje esetében.
  • Általában ha  legfeljebb 1 fokozat fogaskerekei sérültek.

Mi utal a gazdasági totálkárra?

  • Több fokozaton fogsérülés látható.
  • Több alkatrészen látható hőfutásból adódó elszíneződés esetén (tartós kenési elégtelenség).
  • Fogaskerékház repedés, törés (ilyenkor szinte mindig maradó tengelygeometriai hiba is keletkezik).
  • Ha a sérülést nagymértékű dinamikus túlterhelés érte, pl. a hajtott gépet valami rendellenes esemény menet közben blokkolta. Ilyen esetekben szinte mindig maradó deformációt szenved a hajtóműház. Ha figyelmen kívül hagyjuk, akkor nagyon hamar újból tönkremegy a javított hajtómű.

Hogyan lehet megelőzni a gazdasági totálkárt?

  • Egyértelmű receptet sajnos nem tudok adni, ahogy senki sem.
  • A legfontosabb a rendszeres, és szakszerű karbantartás. 
  • Ugyancsak nagy a szerepe a túlterhelés megelőzésének, vagy megakadályozásának, már ha ez kivitelezhető.
  • Sokat segít a diagnosztikai vizsgálatokon alapuló állapotfüggő karbantartás.
  • Ha a fenti módszereket megfelelően alkalmazzuk, akkor igen jó eséllyel megelőzzük a törésből adódó üzemzavart, és termeléskiesést.

Végül az alábbi linken egy kis ízelítő az elkerülendő esetekből, a képek magukért beszélnek:

https://photos.app.goo.gl/F63pR3TgbhTjyHYo9