Made in Japan

Életem eddigi legnagyobb “vasával” 2020 januárjában találkoztam. Egy japán gyártmányú (SEISA Gear Ltd.) BPP142V típusú bolygóműves hajtóművéről van szó, melynek tömege 40 tonna, 1800 kW a bemenő teljesítménye. Egy cementipari malom hajtását látja el, és a garanciális javítás irányításával bízott meg ügyfelünk.

A probléma lényege hogy a hajtómű bemenő tengelyén rendellenes rezgéseket tapasztaltak. A rezgésspektrumok kiértékelését követően a japán gyártó megállapította, hogy bizony a bemenő oldal csapágyaiban keresendő a hiba. A fődarab kiszerelését és szétszerelését saját technológiával és a berendezés üzemeltetője által biztosított kitűnő szakemberekkel végeztük. Itt egy szóra meg kell állnom, mert immár 27 éves vállalkozói praxisom alatt bizony nagyon ritkán találkoztam ilyen remek szakemberekkel.

A tengely tömege 3,2 tonna, és egy párhuzamosan folyó munka miatt a kiszerelése előtt, a tengelykapcsolót kénytelenek voltunk leszerelni, hogy a tömegét csökkentsük.

Ezt követően a darabot kiemeltük, és műhelybe szállítottuk.

Itt szétszereltük. Nem volt egyszerű, ugyanis a helységben nem volt daru, és a magasság is korlátozott volt. Emiatt az “apró” alkatrészek mozgatása lassabban ment, mit egy daruzott műhelyben, de megoldottuk. A szerkezetben 2 db ∅220 mm-es furatú “X” elrendezésű 0,08 mm-es túlfedéssel  illesztett kúpgörgős csapágyból kellett az 1,3 tonna tömegű tengelyt kipréselni. Sajnos legnagyobb csalódásomra a japán tervező nem alkalmazta az SKF által a 40-es években kifejlesztett OIM-et (Oil Injection Method) azaz az olajbefecskendezéses eljárás lehetőségét. Utóbb kiderült, ők egy egyedi, kifejezetten ehhez a darabhoz tervezett célszerszámmal, 1000 kN erővel hidegen sajtolják ki a tengelyt. Részünkről ennek az eljárásnak több akadálya is volt:

  • az eszköz tervezésére és gyártására nem volt idő.
  • az egyedi célszerszám másra nem használható és rendkívül drága, sem a Megrendelő sem cégünk nem kívánta a költségeit átvállalni.
  •  ekkora túlfedés esetén a tengelycsap garantáltan sérül, és a javító köszörülés sem volt kivitelezhető. Bár kevés olyan csúcsköszörűről tudok, melyben 1,3 tonnás 1800 mm hosszú darab elfér.

Ezért maradtunk a leleményességnél és a Kondrik-tech tulajdonában levő Enerpac BHP 551 Special lehúzónál, valamint a melegítésnél. Az említett lehúzó egyedi kivitel, egy széria BHP 551G-ből alakítottam ki, és 630 kN erőt képes kifejteni. Többszöri kutakodásom eredményeként kijelenthetem, hogy pillanatnyilag ez az országban fellelhető legnagyobb teljesítményű mobil lehúzója. A melegítés szóra bizonyára sokan felkapják a fejüket, de megnyugtatásukra közölnöm kell, hogy a csapágyakat sajnos nem lehet roncsolás mentesen kiszerelni, mivel a szerelő erő a gördülő elemeken keresztül hat. A kiszerelést az alábbi képek láthatják:

A módszer jónak bizonyult, bár a csapágyak igényelték a 630 kN-os erőt.

A kiszerelés után szemügyre vettem a hibásnak ítélt kúpgörgős csapágyak futófelületeit. Bizony a lehúzás által keletkezett vonalszerű benyomódásokon kívül csak természetes elhasználódás nyomát találtam.

Ezek a csapágyak kizárt, hogy rendellenes rezgést okoztak. Tovább vizsgálódva hamarosan kiderítettem a fő hibaokot. Egy vastag falú acélcsőből készült távtartó önálló életet élt a tengelyen két csapágy belső gyűrű között. 

Ekkor már a japán gyártó mérnöke is megérkezett, azonnal elfogadta a véleményemet, bár vizsgálódása számomra túlzottan aprólékos volt. Az időeltolódás miatt ő éjszaka tudott közvetlenül kommunikálni az osakai központjukkal. Felmérve a lehetőségeket este a vacsora közben kigondoltam a hiba kijavításának megoldását, melyet reggel közöltem a Megrendelő műszaki vezetőjével. Egy órával később megérkezett a japán kolléga, aki közölte a megrendelővel, hogy a tervezőkkel konzultált az éjszaka és ugyanazt a megoldást javasolták amit én … Amikor közöltem vele, hogy erre is én jöttem rá előbb, Iwasa szan nagyon boldog volt, és ettől kezdve általában csak a hai (igen) szóval kezdődtek a válaszai.

És szépen összeszereltük a fődarabot.

Ezt követően beszereltük a tengelyt a hajtóműbe és próbaüzemet végeztünk. A japán kolléga minden paramétert rendben talált.

Epilógus:

A japán kolléga tájékoztatását követően megkerestek Japánból, és szakmai konzultációt kértek.

A Megrendelő a sikeres javítás után megmutatta a hatómű 2 nagyobb, 3000 kW-os testvérét, és reményét fejezte ki, hogy azok javítását is vállalom.

Egyébként a rezgésmérést követő “félre diagnosztizálás” hasonló esetekben nem túl nagy hiba. Sok hajtóművet szereltünk szét már hasonló diagnózis alapján, hasonló hibát találva. Magam is készítettem már hasonló diagnózist. Egyébként a lényegen nem változtat, a gépet így is úgy is szét kell szerelni, és a hibát el kell hárítani. Általában a költségek sem nagyobbak, mit egy egyszerű csapágyhibánál.